Diwali nebo Deepavali, je oficiálním státním svátkem v mnoha částech Indie a je součástí pětidenní Hindu dodržování známého jako
Svátek světel, Diwali, je veselá a barevná oslava.
Je to nejšťastnější, nebo chcete-li nejveselejší svátek v hindu kalendáři.
Slaví se patnáctý den měsíce Kartika a letos připadl na konec října začátek listopadu 2016.
I když oficiálně je pouze jeden den státní svátek, oslava trvá pět dní. Legenda je taková, že v noci svítí nespočetně světel, aby ukázaly Ramovi cestu domů z jeho exilu. Dnes je festival též věnován bohyním Lakshmi (především v Bombayi) a Kali v Kalkatě. Pro každý den festivalu je něco typické. První den se dokonale uklidí domácnosti a vstupní schody do domů jsou křídou ozdobeny spletitými vzory.Druhý den je věnován Kriškově vítězství nad Narakasurou, legendárním tyranem. Na jihu je tento den spojen s koupelí před svítáním a nošením nových oděvů. Během třetího dne je uctívána Lakshmi, bohyně štěstěny. Tradičně je to začátek nového finančního roku pro společnosti. Čtvrtý den Maketa Městského paláce ze dřeva, papíru a látky (Jaipur) připomíná památku návštěvy přátelského, ale arogantního démona Bali, který dosadil boha Višnu na jeho místo. Pátý den muži navštěvují své sestry, aby jim na čelo daly znamení – tikka. Jainové oslavují Diwali jako jejich Nový rok.
Diwali se také stal svátkem sladkostí, které si rodiny navzájem posílají. Tak jako u nás na Vánoce, Indové na Diwali rozesílají u příležitosti tohoto svátku svým příbuzným a známým pohlednice a blahopřání. Stalo se to již tradicí stejně jako světla olejových lampiček a ohňostroje. Petardy představují odhánění všeho zlého. Nutno dodat, že dnes už to nejsou jen olejové lampičky, ale dokonalé elektrické osvětlení, neboť Indie stále zápasí s nedostatkem elektrické energie. V těchto dnech nemohla Indii konkurovat ani celá západní Evropa se všemi svými světelnými reklamami.
Diwali může také znamenat povědomí o vnitřním světe v člověku, kdy neznalost vytlačila pochopení a osvícení.