Jak na jednodenní půst?

V sobotu 4. listopadu v 6:24 ráno nastává přesná opozice mezi Sluncem ve Štíru a Lunou v Býku, a tím se ohlašuje úplněk ve znamení Býka. Což je vhodný začátek na zahájení jednodenního půstu….

Existují dva základní motivy, proč se člověk postí:

pro rozvoj síly vůle a spirituality; ze zdravotních důvodů:

kvůli pročištění těla,
kvůli zhubnutí,
kvůli odstranění poruch spánku,
kvůli dosažení vnitřní harmonie,
kvůli překonání únavy.

Jak na jednodenní půst?

1. Klidně můžete začít půldenním půstem; po zdravé snídani a lehkém obědě přejděte na doporučené tekutiny. Další zdravé a lehké jídlo si dejte až druhý den ráno.

2. Prvnímu celodennímu půstu by měl předcházet několikadenní lehký a vyvážený jídelníček s dostatkem tekutin, ovoce a zeleniny. Přechod na tekutiny bude snadnější.

3. Vhodným postním dnem je sobota (neděle), alespoň při prvních půstech. Budete-li mít méně energie, můžete více odpočívat. Očistný proces můžete ve volném dni snadněji podpořit masáží, saunováním či výletem do přírody. (Nicméně jsou jedinci, kteří pro půst volí „nejdelší den týdne“, tedy den, kdy jsou nejvíce zaměstnáni a na jídlo proto příliš nemyslí.)

4. Během dne je dobré popíjet čerstvé šťávy a to jednodruhové ovocné šťávy, zejména prý tzv. „čističe“, tedy citrusové šťávy – pomerančová, grepová apod. (Zeleninové šťávy jsou méně razantní a tedy vhodnější při dlouhých půstech.) Skvělá je ale třeba i ananasová šťáva, ta obsahuje bromelin, který má pozitivní vliv na redukci hmotnosti. Vhodná je i jablková šťáva s protizánětlivými a čistícími účinky.

5. Jste-li náchylní k zánětům ústní sliznice, infekcím trávicího traktu a máte-li citlivé zažívání, volte však raději šťávy zeleninové.

6. Pečlivě dbejte na výběr ovoce, vše si předem rozmyslete a nakupte. Z čajů je vhodný například jednoduchý kopřivový, případně směs pro očištění organismu. Naopak nevhodný je mátový čaj, po kterém budete mít hlad, podporuje totiž vylučování žluči.

7. Nejdůležitější je celý den po douškách popíjet převařenou vodu – teplotu vody pro popíjení volíme dle toho jak jí sneseme, případně s pár kapkami citronu pro neutralizasi organismu.

V době úplňku a novu jsou tzv. jógové prázdniny. Nejsou to samozřejmě prázdniny od jógy obecně, ale pouze se v tyto dny nevěnujeme fyzické stránce praxe. Vliv jednotlivých měsíčních fází můžeme snadno pozorovat i na našem těle. V době, kdy se blíží úplněk, jsme mnohem ohebnější a pohyblivější naopak po úplňku začínáme více tuhnout. Tradičně se tento jev připisuje vládě luny nad tekutinami. V době novu je tělo vyschlé (tj. i klouby, šlachy, svaly) a proto se hůř pohybuje. Naproti tomu při úplňku jsou všechny klouby, šlachy atd. řádně „promazány“ a proto se lépe hýbeme. Ani jeden z těchto extrémů není dobrý. Když jsme velice zatuhlí nebo velice pohybliví, zvyšuje se šance zranění při fyzické praxi.

Byla bych ráda, pokud byste mi napsali, zda půsty držíte a jaké s tím máte zkušenosti.

Přeji krásný čas na osobní rozjímání 🙂

22450812_10213221847839643_1681134136_o